Stoperan kaps.twarde 2 mg 8 kaps.(blister)

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: US PHARMACIA SP. Z O.O.
  • szt.
  • 9,14 zł 8,99 zł

Loperamid należy do syntetycznych opioidów. Wykazuje silne i długotrwałe działanie przeciwbiegunkowe. Wiąże się z receptorami opioidowymi w ścianie jelita, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia uwalniania acetylocholiny z zakończeń nerwowych i zwojów śródściennych, co powoduje zahamowanie perystaltyki jelit. Zwiększa napięcie zwieracza odbytu. Początek działania terapeutycznego loperamid wykazuje po 1-3 h od przyjęcia, przy czym w ciągu 48-72 h u 97-99% pacjentów z ostrą biegunką osiągnięty zostaje pełny efekt terapeutyczny. W dawkach terapeutycznych nie działa na o.u.n. Po podaniu doustnym loperamid słabo (<0,5%) wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się w 97% z białkami osocza. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 5 h. Wydalany jest głównie z kałem w postaci glukuronianów; około 1,3% jest wydalane z moczem. T0,5 wynosi około 10 h.

POSTAĆ

kaps.twarde

OPAKOWANIE

8 kaps.(blister)

SKŁAD

1 kaps. zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu.

WSKAZANIA

Leczenie objawowe ostrych biegunek. Leczenie objawowe przewlekłych biegunek występujących w chorobach zapalnych jelit oraz zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego i zespole jelita drażliwego.

DAWKOWANIE

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: biegunka ostra - pierwsza dawka 4 mg (2 kaps.), następnie 2 mg (1 kaps.) po każdym luźnym wypróżnieniu (dawka maksymalna wynosi 16 mg na dobę); biegunka przewlekła - początkowo 2 mg (1 kaps.) 2 razy na dobę, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 8-12 mg (4-6 kaps.) na dobę. Dzieci 9-12 r.ż.: biegunka ostra - 2 mg (1 kaps.) po każdym luźnym wypróżnieniu (dawka maksymalna wynosi 6 mg na dobę); biegunka przewlekła - 2 mg (1 kaps.) po każdym luźnym wypróżnieniu (dawka maksymalna wynosi 6 mg na dobę). Dzieci 6-8 r.ż.: biegunka ostra - 2 mg (1 kaps.) po każdym luźnym wypróżnieniu (dawka maksymalna wynosi 6 mg na dobę); biegunka przewlekła - 2 mg (1 kaps.) po każdym luźnym wypróżnieniu (dawka maksymalna wynosi 4 mg na dobę).

CIĄŻA

Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze lek może być stosowany jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Lek przenika do mleka matki w niewielkiej ilości - lek należy stosować ostrożnie w okresie karmienia piersią.